ISSN 1308-8483
Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği Söke Buluşması gerçekleşti


Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği Söke Buluşması gerçekleşti
Bu yıl Söke Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Kıyı Ege Ve Ege Tiyatrolar Birliği Söke Buluşması kapsamında planlanan bir dizi etkinlik, Ege’nin birçok yerinden gelen tiyatro gruplarının Hotel Grand Belish buluşmasının ardından Söke Belediyesi Vali Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonu’nda başladı.

İlk atölye çalışması, Güzelbahçe Belediye Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Selin Akın yönetiminde gerçekleştirildi.

Söke, Sıdıka İlkokulu 1 / C öğrencileri, sahne heyecanının keyfini yaşarken hem eğlendiler hem de kendilerine olan güvenlerini geliştirdiler. 30 öğrenciden oluşan çalışma grubu ile ritim ve ses, taklit, hisleri yansıtabilme, saygı, duyguları sese yükleme gibi kavramlar üzerinde atölye çalışmaları yapıldı.

8 Ocak 2016 tarihinde başlayan buluşma programı, bu etkinliğin ardından Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Uğur Mamuk’un “Oyunculukta Farkındalık” konulu oyunculuk atölyesinin ardından Kuşadası Elifname Tiyatrosu ekibinin “Kel Şarkıcı” isimli oyunu ile devam etti.

Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği Söke buluşması; 2. gününde de çeşitli atölye çalışmaları, oyunlar, kültürel geziler ve akademik toplantılarla devam etti.

Buluşmanın ikinci günü olan 9 Ocak 2016 sabah oturumunda gerçekleşen konferansın konuşmacıları Prof. Özdemir Nutku ve Prof. Hülya Nutku idi. “2. Dünya Savaşı Sonrası Tiyatroda Farklı Yönelimler” konulu söyleşide Özdemir Nutku “Dünyadaki farklı yönelimler”; Hülya Nutku “Türkiye’deki farklı yönelimler” konulu konferans verdi.

Prof. Özdemir Nutku güzel sanatlarda iki dönemde sadece kabataslak verebildiği bu konuyu burada birkaç saatte nasıl anlatacağını bilemediğini ifade ederek başladığı konuşmasında “2. Dünya Savaşı’ndan sonra çeşitli ülkelerde oyunlar ve performanslar izledim. Bazıları insanı bir nesne olarak görüyor, bazılarında da yönetmen herkesten önde oluyordu. Oysa tiyatronun iki ana unsuru vardır: Biri oyuncu, diğeri seyirci. 25 kişilik oyun salonları gördüm. Tiyatro varoluşundaki amacı gereği kitleleri, yığınları yönlendiren bir sanattır.” gibi vurgulara yer verdi.

Konuşmalarının sonunda Hülya ve Özdemir Nutku dakikalarca alkışlandı.

Konferansın sonunda 12 Ocak’ta doğum günü olduğu öğrenilen Özdemir Nutku’ya sürpriz doğum günü gerçekleştirildi. Tiyatro yönetmenleri, usta oyuncular, birlik üyesi tiyatrolardan katılanlarla coşkulu dakikalar yaşandı. Pasta üflendikten sonra katılımcılar bu değerli insanın doğum gününü tek tek kutlayarak kendileriyle fotoğraf çekildiler.

Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği, 7. Buluşmaya başarıyla ev sahipliği yapan Söke Belediyesi’ne teşekkür amaçlı bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Söke Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karakaş, buluşmaya ev sahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek katılımcılara katılım belgelerini ve anı hediyelerini takdim etti. Birliğin dönem koordinatörü Metin Güler de Söke Belediyesi’nin ev sahipliği için teşekkürlerini sundu. Bir önceki buluşmada Edirne Belediyesi’ne bırakılan Tiyatro Gazetesi’nin birliğe vermiş olduğu “1. Anadolu Tiyatro Ödülleri / Yılın En İyi Tiyatro Hareketi” ödül plaketi bir sonraki buluşmaya kadar Söke Belediyesi’ne emanet edildi.

Söke Belediyesi, buluşmaya katılan misafirlerin kenti tanıması amacıyla bölgede yer alan Priene antik kentine bir gezi düzenleyerek Söke’nin coğrafi ve tarihi yapısı hakkında bilgiler verdi. Söke ovasının eski çağlarda bir deniz olduğu, daha sonra Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlarla bir ova haline geldiği, Latmos dağlarındaki tarih öncesine ait mağara resimleri ve Priene’nin karşısında yer alan Mios Antik kentinin sivrisinek istilasıyla nasıl yok olduğu anlatıldı. Priene hakkında bilgiler verildi.

Zekeriya Hocalar, Priene’nin antik tiyatrosunda sergilediği performansla dakikalarca alkışlandı. Ardından toplu fotoğraflar çekildi. Günümüz tiyatrocuları antik tiyatronun keyfini yaşadı ve bir an önce restore edilmesini, gelip burada oyunlar oynamayı yüksek sesle dilediler.

Akşam etkinliği olarak da Söke Belediyesi Recep Yazıcıoğlu Salonu’nda yine Söke Belediyesi Tiyatro Ekibi’nin Hüseyin Akkaya’nın yönetmenliğini yaptığı “Öldürsene Canikom” adlı oyun sergilendi. Oyundan sonra oyunculara ve yönetmen Hüseyin Akkaya’ya teşekkür edildi. Oyuncular bu kadar tecrübeli tiyatro otoritesinin karşısında oynamanın ne kadar zor olduğunu ifade ettiler.

Söke Buluşması’nda son günü Metin Güler yönetiminde başlayan oturumda, iki yıldan bu yana güçlenerek devam eden platformun artık daha ciddi adımlar atmak adına dernek statüsüne kavuşması ve gerekli birimlerin oluşturulması kararlaştırıldı.

Kıyı Ege Ve Ege Tiyatrolar Birliği kurucusu Metin Güler’in ise oturumda bulunanlar tarafından oy birliğiyle başkan olması kararına varıldı. Güler, şunları kaydetti: “Hayatın içinde yer alacak öğreti ve birliktelik kokan projelere imza atmak için daha da bir aradayız. Birliğimizin iki yılını geride bırakmış olmak yeni dönemde tiyatro sanatına karşı daha da sorumlu kılıyor bizi.”

Toplantı sonunda misafirperverliği bakımından takdir toplayan Söke Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Hüseyin Akkaya teşekkür plaketi ile onurlandırıldı.

Kıyı Ege Ve Ege Tiyatrolar Birliği’nin buluşmaları yaz aylarında yapılacak bir festivalle devam edecek.

Kıyı EGE Gazetesi / Aslı Kurt Can & Çağdaş Can


Çağdaş Can / Aslı Kurt

cagdascan2013@gmail.com
2306


Son eklenen Haberler
   .:: Foça'dan Etkinlikler, Duyurular, Haberler


Saniye Bora Fıçı: “İlçeye yakışır bir temsiliyet ve aidiyet için ilk adımı attık”

31 Mart Yerel Yönetim Seçimlerinin ardından Foça’nın ilk kadın belediy...“Kışkırtıcı Eşikler” Raflarda

Dilek İşcen Akışık’ın yeni kitabı “Kışkırtıcı Eşikler”, Edebiyatist Ro...Polis Haftası dolayısıyla Foça’da tören düzenlendi

Kutlama törenine; Foça Kaymakamı Mehmet Türköz, Amfibi Görev Grup ve G...Atatürk’ün Foça’ya gelişinin 90. yılı kutlandı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Foça’ya gelişinin 90. yıl dönümünü ...


   .:: Foça'dan Etkinlikler, Duyurular, Haberler


Saniye Bora Fıçı: “İlçeye yakışır bir temsiliyet ve aidiyet için ilk adımı attık”

31 Mart Yerel Yönetim Seçimlerinin ardından Foça’nın ilk kadın belediy...“Kışkırtıcı Eşikler” Raflarda

Dilek İşcen Akışık’ın yeni kitabı “Kışkırtıcı Eşikler”, Edebiyatist Ro...Polis Haftası dolayısıyla Foça’da tören düzenlendi

Kutlama törenine; Foça Kaymakamı Mehmet Türköz, Amfibi Görev Grup ve G...Atatürk’ün Foça’ya gelişinin 90. yılı kutlandı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Foça’ya gelişinin 90. yıl dönümünü ...


   |   Hakkımızda    |    İletişim    |    Yasal Uyarı    |


    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)