ISSN 1308-8483

                   
Ana Sayfa
Foça
Haberler
Yazarlar
Galeri  A R Ş İ V
  Haberler
  Etkinlikler
  Mekan
  Serbest Kürsü
  Şiirler
  Söyleşiler
  Sinema
  Yeni Yayınlar
  Şenlik ve Festivaller
  Foça Deniz Öyküleri
  Müzik

11181

Kedi Galeri'de Oktay Anılanmert Sergisi

   .:: Etkinlikler / Kültür Sanat

  Yayın Tarihi: 5.12.2012    


Kedi Galeri'de Oktay Anılanmert Sergisi

Kedi Kültür Sanat Merkezi'nde 13 Aralık - 8 Ocak tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oktay Anılanmert'in resim Sergisi yer alacak. Açılış kokteyli 13 Aralık Perşembe günü saat 18.30’da.

"1939 yılında İstanbul'da doğan sanatçı İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde Resim Bölümü'nde sanat eğitimi görmüş ve 1971 yılından itibaren aynı kurumun öğretim kadrosuna katılmıştır.1981 yılında Doçent,1989 yılında Profesör olmuştur. Şu anda Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyesidir ve sanat çalışmaları İstanbul Beyoğlu Cihangir Havyar Sokak'taki atölyesinde devam etmektedir...

Uluslararası sergi, bienal, gösteri ve yurtiçi sanatsal etkinliklerde 1960'lı yıllarda yer almaya başlayan Oktay Anılanmert'in resimlerinde ifade figüratif ve soyuttur. Sanatçı günümüzde kaybolmakta olan insan ögesinin değerlerini ve yaşamla ilgili konuları bazen mizah-espiri bazen de eleştirerek yorumlamıştır.

Bir dönemin eserlerinin biçim karakterini oluşturan beyaz resimlerinde hareketlerin de yer aldığı beyazın renk ve ışık kullanıldığı görülür. Bu yalnızlık içinde dinamik çizgisel bir desen tadı, gözü yüzeyin etkili alanlarına yönlendirerek bütünü algılatır.

Oktay Anılanmert'in resimlerinin en az öge ile çok şey çağrıştırması. Soyut bir figürün bir parçasının kompozisyonda yer alarak anlamlaşması veya bir tür erime ayrışma içinde olan formaların ancak istenen yerde sadece mimik ve hareketlerin vurgulanması ile anlam kazanması, sanatçının pantomim sanatına olan ilgisinden, kendi yazıp sahnelediği pandomim oyun, tema ve tekniğinden kaynaklanmaktadır.

Bütün kompozisyonlarında en önemsenen ögelerden biri de "boşluk" ögesidir. Her resminde kurgunun dengesi için, boşluk ağırlığının hesaplandığı hissedilir. Bu boşluk kavramı daha sonraki çalışmalarında, Olmayan Mekanın Resimleri Sergisi'nde olduğu gibi Mekan kavramını sorgular.


Okunma: 1240
Okunma: 1240
Booking.com


* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* FocaFoca'da yer alan yazı ve görsellerin, herhangi bir biçimde alınarak basılı ve/veya internet ortamında basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
* Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. focafoca.com harici linklerin sorumluluğunu almaz
* "Otel Arama" ve "Otel Rezervasyonu" hizmeti, Amsterdam / Hollanda merkezli Avrupa'nın lider online otel rezervasyonları şirketi booking.com tarafından sağlanmaktadır.

* Yasal Uyarı
    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)   


Tasarım ve Uygulama FocaFoca.com