ISSN 1308-8483
    
Google
FOCA
    

  Anasayfa
  Foça Görülecek Yerler
  Foça Otelleri
  Foça Balık Restoranları
  Rasgele Balıkçı
  Siren Kayalıkları
  Foça Hakkında
  Foça Tarihi
  Foça Harita / Ulaşım
  Fotoğraflar
  Aşçı Fok'un Mutfağından
  Yazarlar
  Şiirler
  Serbest Kürsü
  Haberler
  E-Kitaplar
  Hakkımızda
  Künye
  İletişim

6052

Foça'nın Çarşı Lokantası

   .:: Aşçı Fok'un Mutfağı'ndan


Aşçı Fok
Nurdan ÇAKIR TEZGİN
    

  Yayın Tarihi: 27.08.2011    

Foça'nın Çarşı LokantasıDokuz günlük bayram tatili nedeniyle bütün kıyı kentler yükünü almaya başladı. Herkes gideceği yeri çoktan kararlaştırdığından birçoğu yollara döküldü bile… Elektronik postalarda “ne, nerede, nasıl” türü sorulara yanıt vermekten yorulmadım, hevesle her sorulanı yanıtlamaya devam ediyorum, yalnız bu defa genel bir isteği de yanıtlamak istiyorum.

Foça’da lezzetli yerel yemekler yenecek çeşidi bol ve temiz bir lokanta sorusuna yanıt olması dileğiyle, uzunca süredir gözlemlediğim Fatoş Hanım ile Mesut Beyin lokantasından söz edeceğim. Çarşının tam orta yerinde bir esnaf lokantası işletiyor onlar. Fatoş Hanım Foça’nın yerlilerinden, kökleri Limni Mübadillerine dayanıyor. Kalabalık bir ailede yetişmiş, evde dört erkeğe yemekler yaparken birden kendi lokantalarında herkese yemek pişirirken buluvermiş kendini. Eşi Mesut Bey’in beğendiği lezzetli yemeklerini, şimdilerde Foçalı müdavimleri ve Foça’ya gelen misafirleri için pişiriyor. Annesi de çok güzel yemek pişirirmiş, ondan el aldığını söyleyen Fatoş Hanım ile, yemekleri malzemeleri ve hizmet anlayışları üzerine uzun uzun sohbet ettik.Fatoş Hanım, yemeklerinde Foça yöresi ve yakın çevresinin malzemelerini kullanmayı seviyor. Başta zeytinyağı olmak üzere seçtiği sebze, ot ve etler daima bölgesel ürünler. Çorbalar ve pilavlarında bulyon kullanmıyor et ve kemik suları kaynatıyor. Bir de küçük tencerede pişirmek gibi bir takıntısı var! Asla kazan yemeği pişirmem pişiremem diyor. Evimizde nasıl ki tencerede pişiriyoruz burada lokantamızda da aynı diyor. Aynı çeşit yemek bile olsa, üşenmeden üç dört tencerede ayrı ayrı pişiriyormuş sırf lezzeti kaybolmasın diye. İlginç değil mi?Çarşı Lokantası’nda neler pişiyor?

Fatoş Hanım, yaz ve kış sebzelerini zamanında kullanmayı sevenlerden o yüzden mümkün olduğunca mevsimine göre yemek yapmaya çalışıyormuş. Bayramda gelecek müşterileriniz ne yemekleri bulacaklar sizde diye sorduğumda uzunca bir listeyle karşılaşıyoruz; Zeytinyağlılar ve etli sebze yemekleri başta olmak üzere, çorba, cacık ve tatlılar ile lezzetli bir bayram tatili geçirilecek gibi görünüyor. Günlük çeşitlerde de her daim bulunan bu listeye bir göz atacak olursak; İzmir köfte, soğan yahnisi, kabak çiçeği dolması, peynirli ev eriştesi, ev mantısı, sebzeli makarna, köfteli bezelye, karnıyarık, ıspanaklı kabak, kuzu etli bamya, güveç, şakşuka, kuru fasulye ve pilavın yanı sıra börülce, taze fasulye, barbunya, semizotu, bakla, enginar gibi zeytinyağlı yemekler ile işkembe çorbası, doğrama cacık diye liste uzayıp gidiyor.Kış aylarında Şevketi bostan, turpotu, cibes, rezene (arapsaçı) gibi otlardan yemek ve salatalar yapan Fatoş Hanım, yazın patlıcan başta olmak üzere bütün sebze yemeklerine ağırlık verdiklerini, çok ağır olmaması için patlıcan yemeklerini kızartarak değil fırında soldurarak hazırladığını ifade ediyor. Bonfile ve ızgara köftelerin yanı sıra, Mesut Bey’in baskı kadayıfı ile dövme sakızlı muhallebisi Çarşı Lokantası’nın spesiyalleri arasında.

Göze ve damağa hitap eden bunca çeşit arasında insan ne yiyeceğini şaşırsa da, gönlünü hoş edecek bir tat mutlaka yakalayacaktır.

İyi bayramlar Foça…Çarşı Lokantası
Fatoş & Mesut
Küçük Deniz Caddesi. No: 18
Foça - İZMİR
Tel: 0232 812 23 77


www.ascifok.com

Okunma: 3166
Okunma: 3166  .:: Yazarlar
  .:: Kültür Sanat Yazıları
2015 Oscar'ına kendimce yorumlar...
  .:: Yazılar
1 Litre Çiğ Sütün Maliyeti - MART 2015
Siyaz'ın Yedinci Katı   
Güney sanrıları / Sahil kasabaları
FOÇA’DA VAKIF İLE DERNEKLERİN DURUMU VE KATKILARI
  .:: Mizah
Çenesuyu   
METİN’İN METİNİE-Kitaplar
Yaşça Hoşça Aşçı Fokça Foça Mutfağı
onca uzak bunca yakın
Uzun İnce Bir Yoldaydım


Arşiv

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* FocaFoca'da yer alan yazı ve görsellerin, herhangi bir biçimde alınarak basılı ve/veya internet ortamında basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
* Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. focafoca.com harici linklerin sorumluluğunu almaz
* "Otel Arama" ve "Otel Rezervasyonu" hizmeti, Amsterdam / Hollanda merkezli Avrupa'nın lider online otel rezervasyonları şirketi booking.com tarafından sağlanmaktadır.

* Yasal Uyarı
    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)   


Tasarım ve Uygulama FocaFoca.com