ISSN 1308-8483
   ISSN 1308-8483
Balçova’da jeotermal coşkusu

   .:: Duyurular, Haberler  Yayın Tarihi: 11.7.2012    

Balçova’da jeotermal coşkusuBalçova Teleferik Mahallesi ile Çetin Emeç Mahallesi’nde 4 bin 300 konutun bu kış jeotermal enerji ile ısınmasını sağlayacak yatırımın temeli atıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir İl Özel İdaresi’nin yüzde 50’şer ortağı olduğu İzmir Jeotermal A.Ş tarafından projelendirilen Sistem 3, Etap- 1 Isıtma Projesi’nin temeli Teleferik Mahallesi’nde düzenlenen törenle atıldı. Teleferik Mahallesi’nin tamamı ile Çetin Emeç Mahallesi’nin büyük bir bölümünde 4 bin 300 konuta jeotermal enerjinin verilmesini sağlayacak yatırımın temel atma törenine İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci ve vatandaşlar katıldı.

İzmir Jeotermal A.Ş bir numara

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Jeotermal A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aziz Kocaoğlu, İzmir Jeotermal A.Ş’nin Türkiye’de ilk defa bir yerel yönetim ile İl Özel İdaresi ortaklığında kurulup çalışmaya başladığını hatırlatarak, rezervlerin korunması, kuyu sayısının ve ısıtılan metrekare sayısının artması için çalıştıklarını kaydetti. Seferihisar’daki jeotermal kaynakların gün ışığına çıkartılarak elektrik üretmek istediklerinin altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Amacımız 2 bin dönüme kadar alanda sera ısıtmak ve bu bölgedeki turizm tesislerine termal su vermek. En büyük gayretimiz ve çabamız elimizdeki bu büyük potansiyeli değerlendirerek termal kaynakları bir an evvel ülkemizin ekonomisine kazandırmak. Çünkü bir dönüm serada bir kişi çalışıyor. 500 dönüm serada 500 kişi. Seranın yapılabilmesi için en önemli girdi ısıtma girdisi. Biz Valimizle birlikte İzmir Jeotarmal A.Ş bünyesinde Balçova, Narlıdere ve Seferihisar’da çalışma yürütüyoruz” diye konuştu. İzmir Jeotermal A.Ş’nin İzmir’deki tüm şirketler içerisinde kapasite, karlılık, yönetim ve halka hizmet olarak bir numaralı konumda olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, 4 bin 30 konutu ısıtacak bu yatırımın Balçovalı vatandaşlara hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Yeni kuyu açmadan enerji sağladık

16 bin konuta eş değer ısıtma sisteminden bugün 49- 50 bin konuta ulaştıklarını söyleyen İzmir Valisi ve İzmir Jeotermal A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cahit Kıraç, refahı artırmada yeni kaynak arayışlarının önemine değindi. Rüzgar, güneş ve jeotermal olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları ile Ege Bölgesi’nin bu anlamda şanslı olduğunun altını çizen Vali Kıraç, amaçlarının mümkün olduğu kadar enerji tasarrufu sağlayıp halka hizmet götürmek olduğunu söyledi. 4 bin 30 konuta enerjiyi yeni kuyu açmadan sadece tasarruf yoluyla ulaştıracaklarına dikkat çeken Kıraç, jeotermal enerjinin EXPO 2020’yi hedefleyen İzmir için önemini vurguladı. Kıraç, “Dünyadaki ilk sağlık uygulamaları, rehabilitasyon ve tedavileri bölgemizde gerçekleştirilmiştir. Balçova Termal, Agamemnon’un insanları tedavide kullandığı ilk yerdir. EXPO’daki üstünlüğümüz, bu alanda diyecek sözümüzün olmasıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

İzmir Jeotermal A.Ş Genel Müdürü Sinan Arslan, jeotermal enerjinin yerel olmasının yanında çevre dostu bir kaynak olduğunu belirterek, 2008 yılında aldıkları karar doğrultusunda planlı, programlı bir şekilde yatırım yaptıklarını söyledi. Enerjiyi verimli kullanıp, teknoloji geliştirerek halkın yararına sunmak için gayret ettiklerini belirten Arslan, Teleferik ve Çetin Emeç mahallerinde yapılan teknik, ekonomik fizibilite sonrası yatırım yapma kararı aldıklarını açıkladı.

Konuşmaların ardından Balçova Teleferik Mahallesi’ndeki jeotermal alt yapısının temeli atıldı.


Okunma: 1903
Okunma: 1903
Booking.com


   |   Hakkımızda    |    İletişim    |    Yasal Uyarı    |


    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)