ISSN 1308-8483
ZURNA ZAMANI / Ahmet Zeki YEŞİL
  Yayın Tarihi: 12.12.2019    


ZURNA ZAMANI

Şimdi, zurna zamanı. Zurna deyip geçmeyelim! Zurnalayan var, zurnalamayan var. Zaman kötü, sakla zurnayı. Elbette, herkesin zurnası kendine. Benimki ortada! Beklediğim fırsat karşıma düdük değil, zurna olarak çıktı. Dolayısıyla, milletten saklayacağım bir zurnam yok. Zurna çalarak geldik bu günlere. Herkes kendi zurnasını bilsin, başkasının zurnasını üflemesin. Alnımız hep açık, zurnamız bazen kapalı. Zurna çalarken tahrik olmamız mümkün değil. Tahrik olsaydık dimdik duramaz, halkımızla kucaklaşamazdık. Günde bir dakika zurnaladığımızda, ayda yarım saat yapıyor. Ülkemizdeki gelir adaletsizliği işte buradan belli. Bunu bilir, bunu söylerim. Empati kurmakta güçlük çeken zurnacılar, düdük çalanları anlamaz. Lütfen, zurnada peşrev aranmasın. Kişi başına düşen zurna sayısı azaldı. Vatandaş fena halde rahatsız. Beni değil, halet-i ruhiyemi affet; bundan böyle ezik değilim. Daha sevişgen bir Türkiye'ye merhaba!

Bir yetkili, “Zurnama nazar değdi. Yoksa bu alet, bu kadar çabuk bozulmaz” dedi. Biz de, mecburen zurnamıza o pencereden baktık. Hatta, “Zurnam çalacak mı, çalmayacak mı? diye tarot falı açtık. Çünkü zurna, bir değerimizdir. Dünyanın telaşı olmasa zurna çalınmaz. Demokrasilerde zurna çalmak, düşünce özgürlüğünün bir göstergesidir. Ne demişler? Sıfıra sıfır, elde var zurna. Ev alma, komşu da alma; zurna al. Zurnada çok sesliliğe karşı değilim, zart zurta karşıyım. Parayı veren düdüğü çalar ama zurnayı çalamaz. Artık siyasette Aydın havası değil, zurna havası estirmek gerekiyor. Çünkü son söz millettin, son şarkı Zurnacı Himmet’indir. Zurnacılar sessizlerin sesi, kimsesizlerin amcasıdır.

Hamdolsun, zurnada elle tutulur bir gelişme sağlandı. Zurnayı, uluslararası hukuktan kaynaklanan kararlılıkla çalabiliyoruz. IMF’yi zurnaladık mesela. Bıyıkları çıkmamış çocuklarımızı zurna sahibi yaptık. Artık, zurnada sorun yokmuş havasına girebiliriz. Zurnasız oyunlara gelmeyelim, kös kös oturalım. Hayat devam ediyor, bekleme yapma zurna çal. Zurnayı ne kadar çok çalarsak, o kadar iyi...


Ahmet Zeki YEŞİL824   |   Hakkımızda    |    İletişim    |    Yasal Uyarı    |


    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)