ISSN 1308-8483

                   
Ana Sayfa
Foça
Haberler
Yazarlar
Galeri


Curuf depolama alanında çıkan yangınlar Foça halkını isyan ettirdi

   .:: Haberler


  Yayın Tarihi: 6.5.2019    


Curuf depolama alanında çıkan yangınlar Foça halkını isyan ettirdiFoça'nın Aliağa ilçe sınırında, demir çelik fabrikalarıyla termik santralin kullandığı kül ve cüruf depolama alanında son dönemde çıkan yangınlar Foçalıları isyan ettirdi.

Foça Ilıpınar Köyü Gölyüzü Mevkii’ndeki orman ve su kaynakları bakımından zengin arazinin cüruf döküm alanı olarak kullanmasına ve bu alanda çıkan yangınlara büyük tepki gösteren Foçalılar, Hükümet Konağı önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından suç duyurusunda bulundu.

Foça Belediyesi, Foça Belediyesi Meclis üyeleri, Foça Kent Konseyi, Foça Çevre Platformu, Foça Forum, Yenifoça Forum ve CHP Foça İlçe Teşkilatı üyeleri ile Foça halkının katıldığı duyuruda, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz basın açıklamasını okudu.

Basın açıklamasının ardından Foça Cumhuriyet Savcılığı'na, yangın çıkış sebebi ve tespiti halinde şüpheli - şüpheliler hakkında kusur tespitinin yapılması talebi iletildi.

Basın açıklaması

''Bizler Foça’nın havasından suyundan ekmeğinden vücut bulmuş insanları olarak, havamıza suyumuza ekmeğimize karşı yapılan bu saldırıyı, bu insanlık suçunu duyurmak için toplandık, bunun için bir olduk ve bu saldırı devam ederse binler, on binler olacağımızı da herkesin bilmesini istiyoruz.

Ilıpınar Gölyüzü mevkiinde 6 Nisan Cumartesi günü ikinci kez çıkan yangının ardından dün de daha henüz bir ay geçmeden 3. kez aynı alanda yangın çıktı. 6 Nisandaki yangın 48 saat sürmüştü. Bu bakalım ne zaman sönecek. Bu nasıl bir iştir. Bu nasıl bir aymazlıktır. Gencelli, Ilıpınar, Yenifoça Kozbeyli dumanlar altındadır.

Bu bölgede yıllardır açtığımız davalara, çığlıklarımıza, ne zaman kulak verilecek.

İlla birileri kameralar önünde canlı yayın ölene kadar mı? Ancak bu lanet maalesef birdenbire öldürmüyor. Sinsice, yavaş yavaş öldürüyor. Önce yer altı yerüstü sularımızı kirletmeyle başladılar, sonra toprağımızı şimdi sıra havamıza geldi, yavaş yavaş ölüyoruz.

Bu daha ne kadar sürecek bizleri. Buralardan gönderene kadar mı? Yoksa öldürene kadar mı? Söyleyin de bilelim.

Cüruf depolama tesisindeki ilk yangın hakkında bilirkişi raporuna göre; depolanan malzemelerden açığa çıkan yanıcı gazların, sıcaklığın ve nemin etkisi ile kızışarak reaksiyon oluşturduğu, kolay yanıcı maddelerin tutuştuğu sonucuna varılmıştı. Bu kolay yanıcı maddeler nedir Cüruf zaten yanmış bir maddedir. Nasıl bir daha kolay yanar. Başka bir plastik, ambalaj, kâğıt atıklar çöpler olmasın bunlar…

Her şeyin bir sınırı olduğuna göre para kazanmanın bir sınırı olmalı. Daha dumanı üstünde tüten cürufu, başka atıklarla beraber vahşice depolayacaksın, sonra da diyeceksin açığa çıkan gazlar, nem sıcağın etkisiyle.

Tehlike saçmaya devam eden tesis hakkında Büyükşehir Belediyesi’nden bölgeye gelip durumun önemini kavramalarını, bölgede hukuksuz olarak çalışan işletmelerin kapatılmasını, alınan mahkeme kararlarının uygulanmasını, bölgedeki kirleticilerin denetlenmesini ve yeni işletmelere faaliyet izni verilmemesini talep ediyoruz. Derhal bu tesis kapatılmalı Gölyüzü mevkii kurtarılmalıdır. Yeraltı sularımızın en önemli su havzasına ait bu vadi derhal boşaltılmalıdır.''
737Son eklenen Haberler
- 2. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri
- Bilimler Köyü için protokol imzalandı
- Gencelli’de yaşanan çevre felaketi isyan ettirdi
- Yerel ürünler pazarında Sonbahar Şenliği
- Bağ-Kent Foça ilk maçında kazandı
- VIII. Karataş Briç Festivali sona erdi
- 1. Phokaia Çocuklar Futbol Turnuvası sona erdi
- “Tarihe Saygı”ya 23 ödül
- Opera Italiana Academy, Foça’da eğitim ve konserler verecek
- Foça’nın Kurtuluş Günü’nde büyük coşku
- Çocuk Evi’nde açılış sevinci
- Foça’da yeni eğitim ve öğretim yılı başladı
- Foça, İzmir Enternasyonal Fuarı’nda
- Çocuklar yelken sporu ile tanıştı
- Foça’nın yeni içme suyu hattı için çalışmalar başladı
- Caz, Foça’ya çok yakıştı
- Foça Zafer Bayramı’nı kutladı
- 1. Foça Caz Günleri 31 Ağustos - 2 Eylül’de
- Ceyl’an Ertem 25 Ağustos Pazar akşamı Foça’da
- Foça Belediyespor ilk çalışmasını yaptı

  Siren Kayalıkları
  Foça Tarihi
  Foça Balık Restoranları
  Rasgele Balıkçı
  Foça Harita / Ulaşım

  .:: Yazarlar
  .:: Aşçı Fok'un Mutfağından
Aşçı Fok'tan Sarıkız Şerbeti
Ekofest 2019 için hazırlanan Sarıkız Şerbeti

Ekofestival alanında o gün pek çok kişi...

  .:: Mizah
Çenesuyu   
MIŞ MİŞ MUŞ
  .:: Yazılar
Foça’da Yeni Turizm Trendi: “Adalar Koylar Liman Turu”
Portreler   
SEN UÇMAYI HATIRLA
ELİF'ce   
KADINSIN ALIŞIRSIN!1
KAZ DAĞLARI'NA SELAM OLSUN!

Booking.com 3608

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* FocaFoca'da yer alan yazı ve görsellerin, herhangi bir biçimde alınarak basılı ve/veya internet ortamında basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
* Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. focafoca.com harici linklerin sorumluluğunu almaz
* "Otel Arama" ve "Otel Rezervasyonu" hizmeti, Amsterdam / Hollanda merkezli Avrupa'nın lider online otel rezervasyonları şirketi booking.com tarafından sağlanmaktadır.

* Yasal Uyarı
    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)   


Tasarım ve Uygulama FocaFoca.com