ISSN 1308-8483
    
Google
FOCA
    

  Anasayfa
  Foça Görülecek Yerler
  Foça Otelleri
  Foça Balık Restoranları
  Rasgele Balıkçı
  Siren Kayalıkları
  Foça Hakkında
  Foça Tarihi
  Foça Harita / Ulaşım
  Fotoğraflar
  Aşçı Fok'un Mutfağından
  Yazarlar
  Şiirler
  Serbest Kürsü
  Haberler
  E-Kitaplar
  Hakkımızda
  Künye
  İletişim

8750

Eski Foça her mevsim güzel

   .:: Haberler  Yayın Tarihi: 17.03.2008    

Eski Foça her mevsim güzelEski Foça her mevsimde güzel. Yağmurlu bir günde kilit taşı döşeli sokaklarında dolaşmak, iliklerine kadar ıslanmak ne kadar keyifliyse, bir bahar günü çimlerin üzerine örtüyü serip piknik yapmak da bir o kadar keyifli. Eski Foça’nın tarihsel geçmişinden burada söz etmenin bir yararı olacağını düşünmüyorum. Ayrıntıya gerek kalmadan bir hafta sonunun nasıl renklendirileceğini anlatacağım.

Mart ve nisan ayları piknik için en uygun zamanlar, havalar ne sıcak ne de soğuk. Zaten Eski Foça’da rüzgar yaz kış eksik olmuyor. Konak’tan Eski Foça 69 kilometre uzaklıkta. Araba Vapuru da kullanılabilir. Sabah erkenden meslektaşım Cengiz Duyar’ın Karşıyaka’daki evine gitmek üzere yola koyulduk. Pazar sabahı, araç trafiği o kadar rahattı ki, araba vapuru yerine Altınyol’dan gitmeyi tercih ettik. Üçkuyular’dan Karşıyaka’ya on dakikada ulaştık. Bagajımıza mangalı ve piknik malzemelerini yerleştirdik. Bostanlı’ya uğrayıp börek, çörek, kahvaltılık aldık ve rotamızı Eski Foça’ya çevirdik.


Foça’da sahil boyunca balık lokantaları,kahvehaneler,kafeteryalar sıralanıyor. Allı yeşilli kayıklar,balık ağları ve mavi deniz insana huzur veriyor bir haftanın yorgunluğunu alıp götürüyor.


Ilıpınar, Gerenköy ve Bağarası

Türkeli Köyü’nün karşısından Foça’ya giriş yapmadan bir kır kahvehanesine oturduk. Bir yandan kahvaltımızı ettik, bir yandan da gazetelerimizi okuduk. Mart ayı yine şaşırtıyor bazen üşütüyor, bazen da terletiyor, insan ne giyeceğini bilemiyor. Foça kavşağından giriş yaptıktan sonra yol boyunca sıralanmış kır kahvelerinde rengarenk masalar ve sandalyeler müşteri bekliyor. Yol boyunca, Ilıpınar, Gerenköy ve Bağarası köyleri bizi karşılıyor. Bahar sıcak yüzünü gösteriyor, meyve ağaçları çiçeklenmiş ve tomurcuklar patlamaya başlamış. Doğa artık yeşil giysilerini sandıklardan çıkarmış sırtına geçirmeye hazırlanıyor.

Bağarası’nı geçtikten sonra Balaban Dağı üzerine kurulmuş bulunan Foçaköy’ü ziyaret ettik. Bölge bir doğa harikası olmaya aday. Körfez manzaralı ve her biri mimarlık harikası evler yapılmaya başlanmış. Eski Foça’ya girmeden önce seyir terasına aracımızı park ettik ve ilçeyi kuşbakışı dakikalarca izledik. Yolun sağında ve solunda papatyalar ve gelincikler halı gibi rüzgarda süzülüp gidiyor.


Piknik alanına gelenler araçlarıyla sahile kadar inebiliyorlar. Kimi sahilde balık tutuyor,kimi içkisini yudumluyor.Yeşil ile mavi birbirine çok yakın.


Sarı kulak kefaller mangalda

Gönlümüz seyir terasında kaldı. Daha sonra Foça’da aracımızı uygun bir yerde park ettikten sonra deniz kıyısında kahvelerimizi yudumladık. Ayşe ile Pınar tavla oynarken biz Cengiz ile balık haline gittik. Tezgahlardaki balık çeşitliliği karşısında karar vermekte zorlandık.Balıkçının önerisi üzerine dört adet kocaman sarı kulak kefal satın aldık. Balık halinin yanındaki marketten de kömür, ekmek, kıvırcık marul ve aslan sütü.


Foça’nın sahili boyunca onlarca koruma altındaki eski yapılara rastlamak mümkün. Her biri diğerinden kıymetli bu yapılar restore edilmiş ve koruma altına alınmış. Bu yapılarda insanlar yaşıyor ve bu nedenle de eski yapılar nefes alıp veriyor.Foça her mevsim hareketli, sokaklar canlı, mekanlar dolu. Limanda tekneler ve gelip giden balıkçılar.Kafeteryalarda her yaştan insanlar, balık lokantalarından süzülüp gelen balık ve rakı kokuları. Kıvırcık marul salatası karışık taze soğan ve sızma zeytin yağı, minik tabaklarda mezeler, kalamar, ahtapot, deniz börülcesi, turp otu, radika ve de arapsaçı. Balık çeşitlerini ise saymak ne mümkün.İngiliz Burnu’nda kilimi çimenlerin üzerine serdik. Mangalı yaktık boylu boyunca uzandık ve günün keyfini çıkardık.


İdeal piknik alanı İngiliz Burnu

Alışverişimizi tamamladıktan sonra rotamızı İngiliz Burnu’na çevirdik. İngiliz Burnu Foça’nın kuzey batısında yer alan belediye tarafından düzenlenmiş bir alan. Yeşillendirilmiş, tuvaletler yerleştirilmiş, kimsenin kimseyi rahatsız etmediği ideal bir piknik yeri. Herkes gibi bir ağaç altı bulduk kilimlerimizi serdik. Cengiz mangalı tutuşturmaya çalışırken ben de dört ayrı tabakta özenle marul salatası hazırladım. Mart ayı olmasına karşın hafif rüzgar esiyor, bazen üşüyoruz bazen de terliyoruz. Kararsız ama tertemiz bol oksijenli bir hava.


Ailelerin bir ağaç altı bulup piknik yaptıkları İngiliz Burnu’nda Foça Belediyesi oldukça iyi çalışmalar yapmış. Ağaçlandırmış, sahili düzenlemiş ve en önemlisi tuvaletler yerleştirilmiş. Sorunsuz bir piknik alanı.


Güneş batmadan kefalleri afiyetle yemeye başladık. Sağımızdan solumuzdan mangal kokuları geliyor. Foça balık diyarı ya! Çevreden burnumuza gelen kokular genellikle balık kokuları. Mangallardan yükselen dumanlar pek rahatsız etmiyor çünkü rüzgar arkamızdan gelip denize doğru esiyor. Çocukların uçurtmaları gökyüzünde süzülüyor. Güneş ışıkları denizin üzerine yansıyor ve ışıklar uzayıp gidiyor derinliklere doğru. Karşıda eski Foça tüm görkemiyle yıllara meydan okuyor. Keyifli bir pazar gününü yine sahilde sokak içindeki Şen Kahve Evi’nde dibek kahvelerimizi yudumlayarak sonlandırıyoruz.


Günün yorgunluğunu İngiliz Burnu’nda bıraktık. Çarşıda sokak içinde Şen Kahvehanesi’nin dibek kahvelerini yudumladık.


Dönüşümüzde farklı bir güzergah izledik .Bağarası’nı geçtikten sonra Gerenköy üzerinden Maltepe, Seyrek ve Ulukent’e çıkılıyor. Bu yol Çanakkale yoluna göre dört kilometre daha kısa, trafik lambası yok. Yeşili bol ve güzel doğası var. Hatta dilerseniz Seyrek yol ayrımından sağa dönüş yapılarak Kuşcenneti’ne de gidilebilir. Bir günde birçok mekanda bulunma olanağı yaratılabilir.


Foça dönüşünde Seyrek İzmir yol ayrımından Kuşcenneti’ne gitme olanağı da var. Dileyenler bir gün içinde iki ayrı mekanda gezi fırsatı yaratabilirler.


Işık Teoman

isikteoman@gmail.com

Okunma: 18961
Okunma: 18961
   .:: Son Eklenen Haberler

-. İzmir Kent Konseyleri Birliğinin Mart ayı toplantısı Foça’da yapıldı
-. Dünya Tiyatrolar Günü Foça’da da kutlanıyor
-. Foçalı gençler ve çocuklar, geleneksel Türk müziği çalgılarını tanıyacak
-. Foça’da, Zeki Oğuz ‘Sarıkeçililer’ Fotoğraf Sergisi
-. Hüseyin Yurttaş, “Çanakkale İçinde” adlı şiir kitabını anlattı
-. Foça Zeytindalı İsviçreli konuğunu misafir etti
-. Foça voleybolunda örnek işbirliği
-. Foça Yeryüzü Pazarı üçüncü senesini kutladı
-. Foça Belediye Spor 7 - Küçük Çiğli Yenimahalle Spor 1
-. Foça Yeryüzü Pazarı üçüncü senesini kutluyor
-. Foça Belediye Spor 3 - Güzeltepe Gençlik Spor 2
-. Foçalı şoförler eğitimden geçti
-. İsmail Ragıp Geçmen “Hayata Dokunan Eller” sergisi Foça’da
-. Foçalı çocuklar için “Öylesine Bir Dinleti”
-. Uluslararası İzmir Kukla Günleri Aliağa'da devam ediyor
-. Halilbeyli Spor 1 - Foça Belediye Spor 2
-. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Foça’da da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı
-. Foça’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri
-. Foça’da çocuk korosu kuruluyor...
-. “Deniz Öyküleri Ödülü” yarışmasına başvurular başladı

  .:: Yazarlar
  .:: Kültür Sanat Yazıları
2015 Oscar'ına kendimce yorumlar...
  .:: Yazılar
Donma (hipotermi) durumunda sahada ölüm kararı alınamaz!
1 Litre Çiğ Sütün Maliyeti - MART 2015
Siyaz'ın Yedinci Katı   
Güney sanrıları / Sahil kasabaları
FOÇA’DA VAKIF İLE DERNEKLERİN DURUMU VE KATKILARI
  .:: Mizah
Çenesuyu   
METİN’İN METİNİE-Kitaplar
Yaşça Hoşça Aşçı Fokça Foça Mutfağı
onca uzak bunca yakın
Uzun İnce Bir Yoldaydım


Arşiv

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* FocaFoca'da yer alan yazı ve görsellerin, herhangi bir biçimde alınarak basılı ve/veya internet ortamında basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
* Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. focafoca.com harici linklerin sorumluluğunu almaz
* "Otel Arama" ve "Otel Rezervasyonu" hizmeti, Amsterdam / Hollanda merkezli Avrupa'nın lider online otel rezervasyonları şirketi booking.com tarafından sağlanmaktadır.

* Yasal Uyarı
    © FocaFoca.com tüm hakları saklıdır.   (03/2005)   


Tasarım ve Uygulama FocaFoca.com